esmaspäev, 6. veebruar 2017

Rain Kooli: päästkem tuss ja tõmmakem vahepeal Hinge

ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli arutleb tänases Vikerraadio kommentaaris selle üle, kas tõsisele asjale võib tähelepanu tõmmata humoristliku kampaaniaga.

Päästke tuss! Jah, te kuulsite täiesti õigesti. See kõlas just rahvusringhäälingu eetris. Päästke tuss!
Just sellist nime kannab üks värske kampaania, mis käivitus üle lahe Soomemaal. Ning et kellelegi asi segaseks ei jääks, siis jah, jutt käib just nimelt tüdrukute ja naiste suguelunditest.
Lugu selles, et igal aastal lõigutakse peamiselt Aafrika ja Lähis-Ida riikides umbkaudu 3 miljoni tütarlapse ja naise suguelundeid. Eemaldatakse kliitor ja välimised häbememokad ning tihtipeale üsna kodukootud ja robustselt moel.
Miks? Sest nii on kombeks. Vähemalt nendes umbes 30 riigis, kus see tava endiselt levinud on.
Kokku elab maailmas ÜRO lasteorganisatsiooni UNICEFi andmetel umbes 200 miljonit sandistatud suguelunditega naist, nii et tegemist ei ole mingi pseudo- ega pisiprobleemiga.
Päästke tuss! (Pelastakaa pimppi) on aga Soome arenguabiorganisatsiooni World Vision kampaania. Selle eestkõneleja on fotograaf Meeri Koutaniemi, kelle 2013. aastal maailmakuulsaks saanud fotod on aidanud suguelundite sandistamise probleemi rahvusvaheliselt teatavaks teha.
Nüüd võikski sellele loole punkti panna, kui kampaaniaga ei seonduks üks asjaolu. Sugugi mitte kõik inimesed Soomes ei ole suutnud taluda kampaania nimevalikut. Päästke tuss! Kuhu see kõlbab! Vulgaarne, labane... ja mis kõige olulisem – tõsisele asjale ei sobi huumoriga läheneda.
Naiste suguelundid ja piibel on esmapilgul teineteisest üsna kaugel olevad asjad, kuid antud juhul puudutab mõlemat sama küsimus.
Mulle kangastub siinkohal Soome evangeelse luterliku kiriku uue piiblitõlke väljaandjate reklaamkampaania 1990. aastate esimesest poolest. Suuremates linnades ringi vuravatel bussidel võis toona näha loosungeid stiilis Küsi Isa raamatupoest (viide Jumalale) või Tõmba vahepeal Hinge (viide Pühale Vaimule).
No ei mahtunud sellinegi asi kõikide inimeste pähe. Tõsimeelsemad ei tõmmanud hinge, vaid võtsid südamesse ja pahandasid, mis kole. Et nii ikka ei sobi. Seesama, et piibel on tõsine asi ja sellega seoses ei tehta nalja. Isegi kui kavatsused head.
Naiste suguelundid ja piibel on esmapilgul teineteisest üsna kaugel olevad asjad – kuigi, kui nüüd hoolega mõelda, siis on piiblit relvaks võttes püütud ikka väga kaua ja väga jõuliselt naistele dikteerida, mida nood oma suguelunditega peale võivad hakata. Kuid nagu näha, puudutab antud juhul mõlemat sama küsimus.
Võin püüda sellele küsimusele vastata kolmanda näitega. Avaldasin läinud nädalal ühe autori pikema kokkuvõtte Aafrika Liidu seekordse tippkohtumise teemadest ja kohtumisele eelnenud sündmustest ning tulevastest võimalikest arengutest. Muutsin avaldatud artikli pealkirja kokku kolm korda, kuid mitte ükski ei aidanud. Teid, head inimesed, see artikkel lihtsalt ei huvitanud.
Seda ei loetud peaaegu üldse. Sellest hoolimata, et tegemist oli tervet Aafrika mandrit puudutavate teemadega, arengutega, mis võivad oluliselt muuta kogu maailma tasakaalu, ning et praegu on Euroopa silmitsi ühega ajaloolistest rändekriisidest. Teid lihtsalt ei huvitanud.
Nii et ma ütleks kokkuvõtteks, et maailmas, kus päriselt suured ja olulised teemad lähevad keskmisele lugejale, vaatajale ja kuulajale korda palju vähem kui tunduvalt pisemad, kuid see-eest mõnusalt emotsioone kõditavad arutelud, on tähelepanu pööramine selle, mis tähtis, humoristliku lähenemise abil igati lubatud.
Päästkem siis tuss! Ja tõmmakem vahepeal Hinge!

IFJ avaldas eelmisel aastal surmasaanud ajakirjanike nimekirja


Rahvusvaheline Ajakirjanike Föderatsioon (IFJ) avaldas 2016. aastal töökohustuste täitmisel surma saanud ajakirjanike nimekira. Pommitamistel ja tulevahetustes hukkus  93 ajakirjanikku. Õnnetuste, haiguste, nakkuste, loodusõnnetuste ja nendega seotud juhtumite tagajärjel suri 27 ajakirjanikku.

Täpne analüüs ja ajakirjanike nimekiri regiooniti ja riigiti on siin.
IFJ raport 1990-2015 surma saanud ajakirjanike kohta on siin.

Brussels, 2 February 2017At the end of each year, the International Federation of Journalists (IFJ) publishes a list of all the journalists and media professionals killed in the course of their work over the previous 12 months.

As part of our ongoing commitment to tackle impunity and campaign for greater safety for journalists, today, we are publishing the story behind the killings – an in-depth analysis of each region with an explanation of the victims and circumstances of each death.

The report lists details of 93 media professionals killed in work-related incidents such as targeted murders, bomb attacks and cro ssfire incidents last year, a decrease compared to the 2015 figure of 112 killings.

The publication also contains a safety analysis of each of the IFJ regions. The Middle East and Arab World have the highest number of killings (30), followed by Asia Pacific with 28 killings, Latin America (24), Africa (8) and Europe (3).

In countries such as Iraq, Syria and Yemen, most of those killed were under 30 years old - some of them as young as 19 - worked as freelancers and had neither protective equipment nor adequate safety training.

In Asia-Pacific, while actions in Pakistan to tackle journalist fatalities and shocking impunity levels finally seem to be making some difference, the situation in neighboring Afghanistan and India shows a worrying trajectory.

The decrease in attacks on journalists and media staff in the Americas is only due to the fact that journalists in some countries resort to self-censorship and are forced into exile to stay out of trouble and spare their lives.

Journalism in Africa remains in the grip of violence, partly fueled by the failure of governments to tackle the issue of impunity, while in Europe states often fail to take killings seriously enough.

“We welcome the efforts made by our affiliates and regional offices in producing such a publication which shows the diversity and complexity of the safety issues facing our colleagues on a daily basis in each corner of the world. This report stands as a tribute to the memory and commitment of those killed in trying to shed light on important issues around the globe and to our affiliates in campaigning to improve the safety and security of journalists,” said IFJ General Secretary, Anthony Bellanger.

“Although the killings have decreased, we still noted rising threats, intimidation and self-censorship providing evidence that attacks on freedom of expression remain at critical levels,” added IFJ President, Philippe Leruth. “We call on the authorities worldwide to do their utmost to put an end to impunity and deliver justice to the families and friends of all the killed journalists.”

The IFJ has compiled an annual list of journalists and media staff killed since 1990 from information from its affiliates and other credible sources after having established a clear or reasonable link between the killing and the professional activity of the victim.


For more information, please contact the IFJ:

Tel.: + 32 (0)2 235 22 16
Mob.: + 32 (0)47 9077194
Email.: ifj@ifj.org
www.ifj.org

Résidence Palace
Rue de la loi 155
1040 Brussels